Karta Erasmusa ECHE dla UEW na lata 2021-27

Centrum Współpracy Międzynarodowej ma przyjemność zawiadomić, że nasz Uniwersytet otrzymał w dniu 22 grudnia 2020 Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego (Erasmus Charter for Higher Education – ECHE) na lata 2021-2027.

erasmus_300Karta ECHE uprawnia do ubiegania się o dofinansowanie wszystkich działań międzynarodowych w ramach programu Erasmus+, w tym m. in. mobilności studentów i pracowników, przygotowania i realizacji międzynarodowych wspólnych studiów magisterskich, modułów nauczania czy krótkich kursów. Jest to najważniejszy dokument wydawany przez Komisję Europejską, który uprawnia naszą Uczelnię do prowadzenia wszelkich działań w ramach Programu Erasmus w latach 2021-2027. Bez tego dokumentu Program Erasmus praktycznie nie może funkcjonować.

Wniosek o przyznanie Karty ECHE został złożony przez Uczelnianego Koordynatora Programu Erasmus, Panią Iwonę Przyłęcką na wiosnę 2020 roku. Pozytywna ocena wniosku przez Komisję Europejską jest potwierdzeniem wysokiej jakości działań prowadzonych w ramach Programu Erasmus+ przez naszą Uczelnię.

Nowy Program Erasmus+ na lata 2021-2027 wprowadza trzy kluczowe akcje:
      • Akcja 1 - Mobilność edukacyjna
      • Akcja 2 - Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk (projekty współpracy)
      • Akcja 3 - Wsparcie dla rozwoju polityk i współpracy
na które przeznaczono budżet ok. 30 mld Euro.

Szczególny nacisk zostanie położony na:
      • Podjęcie działań zapewniających wykorzystanie i promocję cyfrowych narzędzi do zarządzania mobilnością,
      • Szersze wykorzystanie mobilności mieszanej. Promowanie przyjaznych dla środowiska praktyk we wszystkich działaniach związanych z programem,
      • Wykorzystywanie do promocji uczestnictwa w programie byłych uczestników, studentów i pracowników (lokalni ambasadorzy).